Ako budú dotácie financované?

Dátum vydania: 22.10.2021

Ako budú dotácie financované?

 

Na obnovu vášho rodinného domu možno nebudete potrebovať vlastný kapitál. Už teraz je známe, že na obnovu rodinných domov je vyčlenených pol miliardy eur. Tieto peniaze budú rozdelené pre viac ako 30 tisíc majiteľov domov. Finančne to zastreší Európska únia.

Pripravovaná podpora do zelenej obnovy rodinných domov dosahuje 528 milióna eur v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Výzvu vypíše Slovenská agentúra životného prostredia v druhej polovici roka 2022 a o dotácie bude možné požiadať do roku 2026. Nábeh má byť veľmi rýchly. Za prvé dva roky má predstavovať čerpanie 45 % všetkých prostriedkov.

Dostupnosť dotácií by mala byť pre minimálne 30 tisíc domácností. Samotná výška dotácií by mala podľa doteraz dostupných informácií dosahovať maximálne 60-95 % celkových nákladov (v závislosti od skupiny, do ktorej žiadateľ patrí), t.j. do 14 000 - 19 000 eur. Príspevok bude možné čerpať do polovice roka 2026. Zvyšné náklady si záujemca o rekonštrukciu dofinancuje sám, prípadne cez pôžičku. Banky sú ochotné požičať plnú sumu zvyšných prostriedkov, za ktoré bude ručiť Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Obnovy rodinných domov budú zamerané na výmenu zdroja tepla (plynový kotol, tepelné čerpadlo fotovoltické panely, solárne kolektory), na zateplenie fasády, na zateplenie a rekonštrukciu strechy, zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia, zateplenie stropu nevykurovaného suterénu, na výmenu okien a dverí, na zelenú strechu, tieniacu techniku, na nádrž na dažďovú vodu aj na odstránenie azbestu a na dokumentáciu k projektu.

 Všetko s cieľom znížiť energetickú náročnosť budovy a tým aj každoročne ušetriť minimálne 30 % nákladov na energie.